Staff

Staff

Staff contact details are available for parents on the GrammarNet Parents website (password required)

EXECUTIVE STAFF

Principal Ms Jacinda Euler, BA, GDipEd, MEdSt, MACE, MACEL, MAICD
Chief Financial Officer & Secretary to the Board Ms Rachel Fraser, BCom, GradDip Adv Acctg, CA, GAICD
Deputy Principal Mrs Anna Owen, BSc, PGDipEd, MSc(ScEd), MACE, MAICD
Deputy Principal (Students) Mrs Anne Ingram, BSc, DipEd, AMusA #
Dean of Academic Administration Miss Tennille Cummings, BSc, GDipEd, MEd(Leadership & Mgt), MACEL
Dean of Co-curriculum Miss Ellena Papas, BEd(GE), BMus, Cert Res.Care, MACE, AFAIM
Dean of Curriculum & Scholarship Dr Bruce Addison, BA, BBus(Econ), BEdSt, PhD, DipEd, MACE, FACEL, AFAIM
Dean of School Mrs Pauline Harvey-Short, BHMS, DipT(PE), MPhil, FACHPER, FRLSS
Dean of Studies & Learning Analytics Mr James Keogh, DipTeach, BEd, Med, Mace, MAIP
Director of Communications and Engagement Dr Belinda Burns, BA, BBus (PublicRelations), MA, PhD
Director of Finance Mr Brent Durham, BBus (Acc), CPA, MBA
Director of Human Resources Ms Dianne Firman, MODSHRM, BA(Psyc), DipTeaching, GradDipOrgPsyc, PGDipBehavioural Science, Dip Counselling
Director, Information Technology Mr Kent Walker, DipIT, BIT, MCSE
Facilities Manager Mr Aaron Bowden, Dip(Project Mgmt), DipBus(Frontline Mgmt), Cert IV Building and Construction, Cert IV WHS, FSA, QBCC Licence No 1264810

DIRECTORS

Centre for Professional Practice Dr Kay Kimber, BA, CertT, GradDipMedia(AFTRS), MEd, PhD, MACE
Creative Arts Mr Andrew Pennay, BA, BEd
Cross Faculty Initiatives Dr Ann Farley, BEd, GradDipResT, DipT, MSc(Dist), PhD, MACE
English Mr Stephen Woods, BA (Hons), MA, GradDipTeach
Health & Physical Education Mr Stephen Fogarty, BEd, MACHPER
Humanities Miss Alison Dare, BA(Hons), DipEd, MA
Information Services Mrs Kristine Cooke, BA, DipEd, GradDipResT, MEd(TeachLib)
Instrumental Music Mr Paul Holley OAM, BAMus, GrdDipEd (Acting Director)
International Studies Ms Susan Garson, BA/BEd, MEdStud
Marrapatta Memorial Outdoor  Education Mr James McIntosh, BEd, GradDipOutEd, MEdSt
Mathematics Dr Peter Jenkins, BSc(HonsI), PhD, GradDipEd
Science Dr Sally Stephens, BSc, MScEd(Dist), GradDipT, GradDipCommComp, EdD
Service Mrs Lynne Mungomery, BHMS(Ed), Cert IV Training and Assessment
Sport Ms Sally Northcroft, BSc MSc
Technologies Mr Brendon Thomas, CertFineArts, BEd, PgradCertOEd, MEd, Cert IV Training & Assessment

HEADS OF HOUSE

Associate Dean (Academic Care) Ms Sarah Frew, BA, BEd, MEdSt (Leadership)
Acting Dean of Students Mrs Emma Lowry, BBus, BIntSt, BEd, MEd(Leadership & Mgt)
Year 7 Advisor Ms Sarah Boyle, BA, BEd(GE), GradCertRE
Beanland Ms Rachael Christopherson, BA, DipED
England Ms Alysia Stark, BAppSc(HMSEd), Cert IV Training & Assessment
Gibson Mrs Hazel Boltman, HDE(Physical Science)
Griffith Ms Jan O’Sullivan, BA, DipEd, MACE
Hirschfeld Mrs Alice Dabelstein, BEd
Lilley Mrs Sybil Edwards, BA, DipT
Mackay Ms Ruth Jans, BA, BEd
O’Connor Ms Sarah Boyle, BA, BEd(GE), GradCertRE
Ms Yonnie McDonnell, BA, Grad Dip Ed (Acting Terms 1-4)
Woolcock Mrs Violet Ross, BA, GradDipEd

HEADS OF DEPARTMENT /  SUBJECT

Accounting Mrs Phillipa Greig, BBus, BEd, DipT (Sec), AssocDipSecStudies
Biology Ms Tracey Monteith, BSc(Hons), DipEd #
Mrs Prue Vize, BAgSc, DipEd (Acting HOD Term IV 2017)
Chemistry Mrs Jacqueline Ross, BSc(Hons), GradDipT
Chinese Mrs Paula Quinn, PGDipED, BA, BA(Hons), MAppLing
Co-curricular Drama Mr Brad Jennings, BEd, BA (Drama)
Curriculum Music Ms Adele Cummings, BA, GradDipEd
Drama Mrs Katrina Riveros, BA (Drama) GradDipEd
Economics Mrs Amanda Barnes, BA, GradDipEd(Sec)
English Curriculum Development Years 7-10 Ms Jo Genders, BEd(Hons)
English Year 7 -8 Mrs Julie Smith, BA(Hons)(Eng), CertEd
English Years 9-10 Mr Richard Laur, BEd(PG), BA(Hons), MEd
French Ms Lorraine Thornquist, BA, DipEd, MA, Cert III Tourism, GradCertMuseumSt
Geography Mr Jeffrey Wheatley, BEcon, DipEd
Geography Curriculum Development Years 7-8 Ms Yonnie McDonnell, BA, Grad Dip Ed
German Mrs Debra Barker, BA, DipEd, BEdSt, MEd (TESOL)#
History Ms Julie Hennessey, BA MEd DipEd
History Curriculum Development Years 7-8 Dr Rashna Taraporewalla, BA(Hons), PhD, GrDipEd
H&PE Curriculum Development Ms Jane Martel, BAppSc(HMSEd)
Japanese Ms Jennifer Fukushima, BA(AsianSt), GrDipEd(Sec)
Latin Mr Nicholas Hollier BA (Hons), GradDip Divinity
Manager of eLearning Mr Shane Skillen, BEd, CertIVEng, DipMultiMedia
Mathematics A & General Maths Mrs Judith Muller, DipEd, BSc, Gr DipCompEd, DipBus(FrontlineMgmt)
Mathematics B & Mathematics Methods Ms Gay Barnett, BA, DipEd
Mathematics Curriculum um Development Ms Catrin Huxtable, BSc (Hons), PGCE
Mathematics Curriculum Development Years 7-8 Mrs Patricia Greenland, BSc, GradDipEd
Physics Mr Alan Allinson, BSc(Hons), PostGradCertEd
Science – Curriculum Development Years 7-10 Mrs Monica Urry, BSc, BEd
Science 21 Mrs Sacha Cross, BAppSC(HMS)/BEd(Sec)
Student Credentials Coordinator Mrs Elaine Serisier Bed (Hons)
Student Development Mrs Alison Carmichael, BEd, MEdSt, DipSpEd, GradDipEdSt, COGE
Study of Religion Mrs Narelle Waverley-Smith, BA(Hons), BEd(Sec)
Visual Art Mr Donald Pincott, BEdSt, BA, MEd, MLI, DipSecT(Art), MACE
Special Project – NAPLAN Mr Andrew Lanning, BEd(Sec), BSc
Special Project – Technologies Years 7-9 Ms Emanuelle Jones, BA(Hons), PGCE

ACADEMIC STAFF

Ms Sharon Anderson, BADipEd
Mrs Sanae Asada-Leone, BA, GradDipEd
Ms Stefanie Bailey, BSc/BEd
Mrs Joanna Belich, BA, LLB(Hons), DipEd #
Miss Gerri Bernard, BSc(Physics),MSc(MatSciEng),GrDipEd(Senior Yrs)
Dr Ruth Burnett, BEcon, Dip T, MEd, EdD
Ms Anne Byrne, BSc, BEdSt, MEd, DipEd
Mrs Sally Callie, BEd
Ms Nadine Cameron, BSc, GradDipEd
Ms Kate Child, Bed (Physical Ed), PG Outdoor Env Ed
Ms Emma Churchland, BFA(Drama), DipEd (Sec)
Mrs Catherine Clemot, BEd, GradCertRE
Ms Kara Coughlan, BSc, PostGradDipEd
Mr Anthony Cupitt, Bed(Sec)(GE), BA(Hons), MA(Philosophy)
Mrs Sally Downes, BA, DipEd #
Ms Kirsten Eadie, Bed, GCCI, Med(LeadershipMgmt)
Mrs Stephanie Eaton, BMus(Perf), BMus(Cond), GradDipEd(Sec), AdvDipMus(Accomp), LMusA, AKC
Ms Anna Flourentzou, BA, BEd
Mrs Romy Fritz, BA, GradDipEd
Mrs Malgorzata Golawska-Loye, MagisterBEd
Mrs Louisa Harvey, BEd, BA, CertIV TESOL
Mrs Rebecca Haskmann, BA, MA, GradDipEd
Mr Larry Hickey, BEd(Sec)(GE), BA
Ms Abigail Hills, BVA GDipEd
Ms Hollie Hollie, (VisArt), BEd(Sec)
Mrs Justine Horton, BA, GradDipEd
Mr Gideon Huppert, BA, Grad Dip Ed, MEd (TESOL), Cert IV Training & Assessment
Ms Rita Jajjo, BA, GradDipTeach
Dr Paula Johnson, BA(HonsI), PhD, GradDipEd
Miss Stephanie Johnson, BAppSc(HMS), BEd(Sec)
Ms Carmen Keating, MBiomedE, BMechE (Hons), GradDipEd
Miss Jessica Kempe, BSc, GradDipEd
Mrs Kate Kildey, BEd(Sec)(HonsI) MLI, MACE#
Mrs Clare Kiolle, BA, CertT
Mrs Carolyn Lansdown, BA(OutEd), GradDipEd
Mr Daniel Larkin, BA, BEd
Mrs Catherine Lay, BSc, GrCertA Bed(SEC)(GE)#
Mr Timothy Lehmann, MEdSt, BEd, BCom(Hons), BA, BMus, GCertMidYrs, GCert Autism Studies
Ms Natasha Littler, BA/Bed#
Ms Jenna Luiten, BSpSc, MSc, GDipEd
Ms Amy Mackay, BSc, BEd(Sec), (GE)
Ms Tracey Maclean, BA (Hons), GradDipEd GrDipTESOL
Mrs Amee Magee BSc GradDipEd
Miss Gabby Mann, BEd
Mr Paul Martineau, BA, BEd
Mrs Lee Mazzaglia, BEd, DipT
Mrs Kate McCarthy, BHMS, BAppSc(Ed)#
Miss Kayley McCorley, BHlthSports&PhysEd
Mr Elliot McGarry, BEd(Sec)
Mr Michael McGrath, BMus(Hons)/BEd(Sec) BMus
Mrs Carol McIntosh, BEd, GradDipOutEd, MA
Ms Bronwyn McKean, BA, DipEd, CertFineArts
Ms Susan Miles, BEd, Med(TeachLib)
Mrs Valerie Miller, BA, GDipEd, MA, GradDipTheatreStudies, GradCertRE
Mrs Izabela Minuzzo, Licencjat Magistra
Dr Thomas Mollee, BSc(Hons), PhD Mathematics, GrDipEd(Sec)
Mrs Chris Moore, BA, DipEd, MACE
Ms Susan Morrison, BEd (Sc)
Mrs Joanne Nisbett, BEd
Miss Brittany Nunan, BEx&HealthSc, GrDipEd(Sec)
Mrs Anna O’Gorman, BSc(Hons), DipEd
Miss Meghan Parry, BA/Bed(Sec)
Ms Suzanne Peck, BA, GradDipEd
Dr Zhi (Sam)Peng, BA, MA, MIB (Hons), PhD, GradDipEd
Ms Deborah Perz, BSc, BEd
Ms Kate Phillips, BEd
Mr Michael Ramsay, BTeach, GradDipOutEd
Ms Cathy Rees, DipT, GradCertHlthSc. (WomHlth)
Mrs Morag Roberts, BA(Hons), ProfGradDipEd(Eng)
Ms Nisha Swanston, BSc(Hons)Multimedia Des&Tech,ProfGradCertEd(Des&Tech
Ms Belinda Upton BSc, BEd
Mr Steven Van der Ros, BEd (Sec) (Hons), BIT, Cert IV Training & Assessment
Mrs Prue Vize, BAgSc, DipEd
Mrs Jennifer Winter, BA, MEd, HDE(Maths)
Mrs Christine Woodford, BSc, DipEd

INSTRUMENTAL MUSIC STAFF

Faculty Director, Brass Teacher Mr Owen Clarke, FRSM, ATCL, BMus, BA, GDipArts, GDipTeach
Coordinator of Strings, Upper Strings Teacher Mr Michael Patterson, BMus(Hons), MPhil GradDipLearning&Teach(Sec), LMusA, AMusA
Coordinator of Bands, Woodwind Teacher Ms Laurinda Davidson, BAMus, GDipMusSt
Coordinator of Choral Programme, Voice Teacher Mr Paul Holley OAM, BAMus, GrdDipEd
Band Director, Percussion Teacher Mr Jacob Cavanough, BMus
Band Director, Woodwind Teacher Miss Ashleigh Porter, BMus, GDipEd
Choral Accompanist, Piano Teacher Ms Anne-Maree Eyles, MEd (School Leadership), GradCertEdMgmt, GradDipEd, BMus, AMusA
Choral Accompanist, Piano Teacher Ms Sherelle Eyles, MMus(RCM), ARCM (GradDip), BMus, LMusA, AMusA
Choral Accompanist, Piano Teacher Ms Kathryn Sander, Dip Mus (Creative Arts), B Mus (Perf – Accompaniment and Chamber Music), A Mus A
Choral Accompanist, Piano Teacher Ms Cara Tran, BMus(Hons)
Choral Director, Voice Teacher Ms Clare Finlayson, BMus, BEd(Sec)
Double Bass and Cello Teacher Mrs Connie Garrett-Benson, BMus, GradDipEd
Flute, Oboe and Bassoon Teacher Mrs Anne MacAskill Auld, BMus(MusEd)
Guitar Ensemble Director, Guitar Teacher Mr Ian Weston, BJS (Dist), MMusSt
Choral Accompanist, Piano Teacher Ms Kylie Los, MMus, BMus
Strings Director, Coordinator of Chamber Music, Cello Teacher Mrs Helen Sharp, BMus, GradDipMus
Strings Director, Upper Strings Teacher Mr Jonathan Zorzetto, BMus/BEd
Strings Director, Upper Strings Teacher Ms Josephine Pollicina, BMus(Hons), MPhil
Ensemble Director, Voice Teacher Dr Gary Holley, BMusEd, MMus(MusEd), MMusSt(VocalPed), DMA, A.Mus.A
Choral Director Mrs Stephanie Eaton, BMus(Perf), BMus(Cond), GradDipEd(Sec), AdvDipMus(Accomp), LMusA, AKC
Band Director, Brass Teacher Mr Michael McGrath, BMus(Hons)/BEd(Sec) BMus
Ensemble Director, Woodwind Teacher Miss Jessica Garvey, BMus, GrDipEd(Sec)

LANGUAGE TUTORS (NATIVE SPEAKERS)

French Ms Corrinne Scruby BA, DipEd
Japanese Ms Aya Topp, BAEd
German Mrs Martina Todd, BCom, GradDip Adv Acctg, CA, GAICD
Chinese

Ms Julie Zhu BA, MA(AppLing), GradDipEd

Ms Jennifer Yu

SPECIALIST STAFF

Post-Secondary Planning Mrs Wanda Hayes BSc(Psych), DipEd, DipSchCouns, FCDAA
School Psychologist & Student Counselling Coordinator Mrs Jody Forbes, BA(Hons)
School Psychologist Mrs Tara McLachlan, BPsychSc, MPsychClin, MAPS
School Psychologist Dr Alix Vann,BPsySc(Hons),DPsychClin
School Nurse Mrs Louise Lockyer, BNurs
Mrs Deb Conn, RN
Mrs Carolyn Hann, RN
Ms Kristin Kavanagh, RN
Mrs Susan Micallef, BNurs
Mrs Anna Pilcher (Midwifery)

PROFESSIONAL STAFF

Academic Administration Manager Mrs Sue Martin, DipHSc(Couns)
Administrative Assistant – ASC Mrs Jennifer Stafford
Administrative Assistant – ASC Ms Gillian McHarg
Administration Assistant – Facilities Mrs Melanie Bishop, Cert 1v Bus, Cert IV Training & Assessment
Administrative Assistant – IT Mrs Wendy Bradley
Administrative Assistant – IT Ms Jodie Oldfield
Administrative Assistant – Music Mrs Elizabeth Worth
Administrative Assistant – Sport Mrs Cherie Beaumont, BBusMan#
Mrs Wendy Porter, Bbus
Administration Officer – Student Care Mrs Tracey Bilton
Assistant Facilities Manager Mr Andrew Supple, DipMn, DipBusAdmin
Carpenter Mr Robert Vogler
Communications Manager Mrs Veena Herron, BCommun(Hons), BJ
Community Relations and Events Manager Ms Antonia Swindells, DipEvents
Development Assistant Ms Rebecca Phillips
Digital Communications Officer Ms Katie Trappett, BBus, BInfoTech
Enrolments Manager Mrs Julie Drew, PGDipLitEd, BEd
Enrolments Officer Mrs Melinda Winton
Events Officer #Ms Xenia Aitken-Smith, BBA, MBus
Events Officer Mrs Sasha Lloyd
Executive Assistant to the Principal Ms Lara Parker
Facilities Support Officer Mrs Leonie Doran
Facilities Support Officer – Ground & Events Mr John Summers
Facilities Support Officer – Ground & Events Mr Aaron Woulfe
Finance Manager Ms Hannah Myatt, CPA
Horticulturist Mr Ben McCann
Human Resources Manager Mrs Brigitte Bickham
Information Systems Manager Mr Robert Simmons, DipComputerStudies, CNE, MCSE
IT Helpdesk Support Officer Mr Craig Hohrmann
IT Helpdesk Support Officer Mrs Allison Luque
IT Senior Desktop Support Technician Mr Dane Culley, Cert IV IT (Networking), BBiotech
IT Services Manager Mr Breck Felsman, BInfoTech, MCSE
Laboratory Technician Dr Carla Atkinson, BSc (Joint Honours), MSc, PhD
Laboratory Technician Mr Anthony Lumsden, BSc(Hons)
Librarian – Special Collections Mrs Jenny Davis, BA(Hons), GradDipArts
Library Technician Mrs Janet Tripp, DipLibInfoStudies
Library Assistant Ms Tilly Askey
Library Assistant Mrs Carrie MacLaren
Manager of Collections Ms Lorraine Thornquist, BA, DipEd, MA, Cert III Tourism, GradCertMuseumSt
Payroll Officer Mrs Sharon Rose
Personal Assistant to Chief Financial Officer Ms Kirsti Moyle
Personal Assistant to Deputy Principals Ms Sally Condon
Receptionist Ms Helen Mengal
Reference Librarian Ms Helen Demack, BA, GradDipLibSc
Repairs and Maintenance Officer Mr Robert Hetherington
Risk and Compliance Officer Mr Daniel Mitchell, Bbus(Intl), GradDipAppFin
Security Officer Mr Terry Brown
Senior Communications Officer Ms Elizabeth Stafford, BBsComn
Sports Manager & Workplace Health & Safety Officer Mr Barry Greatorex, BSportStudies(Admin), GradDipOutEd, MALeisure.Mgt.MSSA
Stores Officer Mr Phillip Hopkins
Team Leader, Grounds & Events Mr Ray Goodrich
Technical Support AV Specialist Mr David Joncheff
Technical Support AV Specialist Ms Maxine McCabe, BMus, MCommun
Web Systems Administrator Ms Maryam Nemati, MInfTech, BAAppMath(CommpSci)
Cleaner Ms Kerry Clutterbuck (Marrapatta)
Maintenance Officer Mr Peter Ward (Marrapatta)

ku#On approved leave